TPSMEA All State and All Region Band Results

Though the band landscape has looked quite different this year, Mrs. Bowen and Mrs. Clements are so proud of ALL the students who persevered, worked up difficult music, and made it all the way through the recording and audition process for this year's TPSMEA High School Honor Band!
It is a lot of work, but all those who participate come out as better musicians on the other side because of the process!
     
Eleven CDA Symphonic Band students made the TPSMEA All-State honor band and jazz band, and eighteen CDA Symphonic students made the TPSMEA All-Region honor band!  
CDA had the largest number of students from any school in our region for the region honor band and the third-largest combined number of students in the All-State Jazz Band and Concert Band Ensembles!  

Mrs. Clements extends recognition to all those who participated, and especially congratulates the following Collin County students:
 
All-State TPSMEA Honor Band:
Timothy Lee - euphonium
Joanna Lee - clarinet

All-Region TPSMEA Honor Band:
Timothy Lee - euphonium
Joanna Lee - clarinet
Avery Meazell - trumpet

Mrs. Bowen extends recognition to all those who participated, and especially congratulates the following Flower Mound students:
 
TPSMEA All-State Band
Lauren Joseph - 3rd chair flute
Nolan Marshall - 2nd chair bassoon
Owen Gerth - 4th chair alto saxophone
Tessa Linebarger - 2nd chair tenor saxophone
Ethan Joseph - 1st chair trumpet
Brendon Kofink - 6th chair trumpet
Genny Covert - 6th chair French horn
David Brownen - 6th chair tuba
Lana Linebarger - 2nd alternate trumpet
Noah Kulle - 2nd alternate baritone saxophone
 
TPSMEA All-State Jazz Band
Owen Gerth - 2nd chair alto sax
Ethan Kendall - 1st chair trombone
 
TPSMEA High School All-Region Honor Band
Lauren Joseph - 3rd chair flute
Kirsten Browne - 3rd chair oboe
Nolan Marshall - 1st chair bassoon
Jon Duhon - 3rd chair bass clarinet
Owen Gerth - 4th chair alto sax
Tessa Linebarger - 1st chair tenor sax
Noah Kulle - 2nd chair baritone sax
Ethan Joseph - 1st chair trumpet
Brendon Kofink - 3rd chair trumpet
Lana Linebarger - 10th chair trumpet
Cadi Duhon - 14th chair trumpet
Genny Covert - 5th chair French horn
Aaron Younger - 9th chair trombone
David Brownen - 4th chair tuba
Josh Marshall - 8th chair percussion
Rachel Irizarry - 1st alternate flute
McKell Richardson - 2nd alternate flute
Back